PRELOMI VRATA BUTNE KOSTI – ONLINE TEST
U januarskom akreditacionom periodu akreditovan je on line test sa brojem Д-1-159/18
broj odluke 153-02-3942/2017-01) u januarskom roku 2018. godine.
Akreditacija vazi do 05.03.2019.
Akreditovan je za zdravstvene tehničare i medicinske sestre ima 50 pitanja i nosi 5 poena za testirane i 7 za autora testa. Da bi se položio test treba tačno odgovoriti na 60% pitanja odnosno na 30 pitanja. Autor testa je vms Biljana Arsić. Za članove Udruženja za lečenje bola Konstantin test je besplatan, za ostale kotizacija je 1000 dinara.
Prijavljivanje za polaganje testa je preko Emaila: b.brankovic58@gmail.com , u.l.bkonstantin3@gmail.com. , u.l.b.konstantin@gmail.com Uplata kotizacije je na žiro račun 205-202244-91 .
Podaci za uplatu za pravna lica
Matični broj udruženja: 21128819
Žiro račun udruženja: 205-202244-91
PIB 108326058
Email: u.l.b.konstantin@gmail.com
Test se može polagati tokom celog akreditacionog perioda. Nakon prijave administrator sajta omogućava kandidatu polaganje testa. Nakon položenog testa setifikat stiže na mail kandidata. Pitanja u testu po tipu višestrukog izbora , dakle ima više ponuđenih odgovora od kojih je damo jedan tačan
Kratki podaci o sadržaju testa
LITERATURA ZA PRIPREMU TESTA
PRELOM VRATA BUTNE KOSTI – LEČENJE, REHABILITACIJA I KVALITET ŽIVOTA
Medicinska-rehabilitacija-bolesnika
faktroi koji utiču napostoperativni mortalitet kod bolesnika sa prelomomo kuka.
Rane komplikacije kod bolesnika starije životne dobi operisanih zbog preloma butne kosti
URGENTNO HIRURUŠKO ZBRINJAVANJE POVREĐENIH SA PRELOMOM BUTNE KOSTI KOD GERIJATRIJSKE POPULACIJE
Prelomi vrata butne kosti (Fractura colli femiris)
Prelomi vrata butne kosti najčešće nastaju pri padu na kuk. Najčešće se sreće kod osoba preko šezdesete godine života kod kojih pored traume značajnu ulogu ima i prisutna osteoporoza. Kod mladih osoba prelom vrata butne kosti nastaje pod dejstvom snažne traume (saobraćajne nesreće).
Klinička slika
U kliničkoj slici dominira bol u predelu kuka koji se pojačava pri pokušaju pokretanja ekstremiteta. Pored bola prisutna je i funkcionalna nemoć. Bolesnik ne može aktivno da podigne povređeni ekstremitet i odvoji petu od podloge. Kada je u pitaju dislocirani prelom karakteristični znaci su: noga se nalazi u spoljnoj rotaciji preko 45 stepeni, postoji skraćenje povređene noge i noga se nalazi u addukciji u odnosu na horizonatalno položenu karlicu.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, a potvrđuje se rendgenskim snimcima (antero-posteriorni i profilni snimak).
Lečenje
Nedislocirani prelomi vrata butne kosti se leče neoperativno imobilizacijom u gipsu 3 do 4 meseca. Dislocirani prelomi se leče operativno, kod mlađih osoba se sastoji iz unutrašnje fiksacije, a kod starijih iz primarne artroplastike (ugradnja veštačkog zgloba kuka). Kod vrlo starih osoba se preporučuje ugradnja parcijalne endoproteze zgloba kuka